Zbog čega je naročito važno posedovanje sertifikata ovlašćenog privrednog subjekta će saznati svaki polaznik konkretne edukacije. A profesori će govoriti i o zahtevima koji moraju da budu ispunjeni, te o postupku dobijanja OPS sertifikata.
Koje sve zemlje spadaju u takozvanu Evroazijsku carinsku uniju i koja pravila moraju da budu ispoštovana na njihovoj teritoriji, ali i u okviru Ruske federacije i to kada se vrši izvoz robe, će saznati svaki polaznik konkretne edukacije.
U toku edukacije će najpre kandidatima biti omogućeno da saznaju kako funkcioniše carinski postupak. Posle toga će im profesori govoriti o dokumentaciji koja se tom prilikom mora pripremiti, a objasniće im i kako se koji dokument popunjava.
Ne samo da će biti predstavljene odredbe aktuelnog Crinskog zakona, već će se profesori potruditi i da na osnovu brojnih primera, omoguće prisutnima da nauče na koji način se ti carinski propisi moraju primenjivati u različitim situacijama.
Akcenat ove edukacije je stavljen na praktičan rad, a tokom koga će polaznici naučiti sva pravila koja Novokompjuterizovani tranzitni postupak (NCTS) podrazumeva. Polaznici će imati prilike da steknu i teorijska znanja o njegovoj primeni.
Podrazumeva se da će profesori upoznati prisutne sa svim onim odredbama Carinskog zakona, a koje su naročito važne za navedeni postupak, pa će zatim pažnju posvetiti pravilnoj primeni takozvanog postupka aktivnog oplemenjivanja u praksi.
Uz upoznavanje sa osnovnim odredbama Carinskog zakona Republike Srbije, polaznicima konkretne edukacije će biti omogućeno da saznaju i kako se vrši postupak pasivnog oplemenjivanja, odnosno u kojim slučajevima on treba da bude primenjivan.
Svi privredni subjekti koji posluju izvan Republike Srbije imaju obavezu da carinjenje robe vrše u skladu sa odredbama Carinskog zakona, a bez činjenja prekršaja, tako da će ova specijalizovana edukacija biti toj temi primarno i posvećena.
Nastavnim programom edukacije je određeno da kandidatima bude detaljno objašnjeno koja dokumenta moraju da budu predata prilikom zahteva za izdavanje navedene dozvole, a upoznaće se i sa pravilnikom RiTT, te sa osobenostima opreme tog tipa.
Predviđeno je da edukacija bude usmerena na upoznavanje sa postupkom carinske kontrole kada je u pitanju naoružanje i vojna oprema, ali će prisutni imati prilike da nauče i kako se ona vrši kada je reč o takozvanoj robi dvostruke namene.
Prvi deo edukacije će biti usmeren na pravila koja važe u deviznom poslovanju. A zatim će profesori kroz primere da ukažu na prekršaje koji se tada mogu javiti, te će prisutnima objasniti i kako se mora poslovati da do njih ne bi dolazilo.
Da bi mogli da se upoznaju sa postupkom takozvane sertifikacije proizvoda na teritoriji ovih zemalja, polaznici moraju biti upoznati sa Evroazijskim ekonomskim savezom i zakonskim odredbama koje u njemu važe, čemu će i biti posvećena obuka.
Edukacija će se bazirati na upoznavanju prisutnih sa koracima koji se sprovode prilikom uvoza različitih proizvoda. Podrazumeva se da će oni saznati i na koji način se taj postupak mora izvršiti, da bi troškovi bili maksimalno umanjeni.
Bitno je da prisutni shvate šta se podrazumeva tačno pod navedenim pojmom, a profesori će im svakako ponuditi i brojne primere da bi im to olakšali. Biće reči kako o njegovom plaćanju, tako i o onim situacijama kada se carinski dug javlja.
Sa glavnim odredbama Carinskog zakona će biti upoznati polaznici edukacije. Biće im predstavljena i ona pravila po kojima se moraju sprovoditi takozvani carinski tranzitni postupci, te će im profesori pružiti i adekvatne primere iz prakse.
Polaznici će se detaljno teorijski, a posle i uz primere upoznati sa načinom sprovođenja ovog postupka, pa će po završetku edukacije moći da ga obavljaju bez poteškoća. A biće im prezentovane i osnovne odredbe aktuelnog Carinskog zakona.
Pored toga što će saznati šta je tačno PEM konvencija, prisutnima će biti objašnjeno i zbog čega je važno da se takozvana Panevropska pravila o poreklu robe primenjuju u praksi, te će saznati i na koji način to ima uticaja na poslovanje.
Podrazumeva se da će kandidati morati da budu upoznati najpre sa osnovnim odredbama navedenog zakona, a nakon toga će profesori da im detaljno objasne i na koji način funkcioniše deklarisanje robe, što će sve biti potkrepljeno primerima.
Jasno je da se polaznici moraju upoznati sa različitim carinskim postupcima da bi mogli da znaju šta se smatra pod pojednostavljenim. Naučiće i u kojim situacijama se navedeni postupci mogu primenjivati, te koji tipovi carinjenja postoje.
Uz upoznavanje harmonizovanog sistema naziva i šifarskih oznaka robe, predviđeno je da polaznici edukacije nauče i šta je to tarifni stav, te zbog čega je važno svrstavanje robe vršiti uz primenu pravila određenih međunarodnih standarda.
Mora se odmah naglasiti da svako, koga interesuju kursevi i obuke u okviru kategorije carinsko i devizno poslovanje mora da izvrši zvaničnu prijavu za praćenje odabrane edukacije, a posle toga je vrlo važno i da lično bude prisutan, kada bude bio sprovođen upis, ali i da priloži zahtevanu dokumentaciju.
Dozvoljeno je pojedincima da se prijave ličnim dolaskom u prostorije Obrazovnog centra Akademije Oxford ili da svoje ime i prezime, datum rođenja i broj telefona pošalju na mejl, odnosno da te podatke daju prilikom telefonskog kontakta sa ovlašćenim lice konkretne poslovnice.
Naglašavamo da je veliki broj edukacija u ponudi, pa svakako treba pomenuti seminar carinska zaštita prava intelektualne svojine, a zainteresovanima je ponuđeno da nauče i kako se utvrđuje carinska vrednost robe, odnosno kako se svrstavaju alkoholna pića po carinskoj tarifi.
Uz to se mogu upoznati sa postupkom svrstavanja duvana i duvanskih prerađevina, odnosno računara i komponenti u okviru carinske tarife, a u ponudi je i obuka i kurs o osnovama privremenog uvoza i o carinskim stopama i drugim dažbinama.
Otvorena je mogućnost da polaznici saznaju i koji su to načini obračunavanja carinske osnovice kod redovnog carinjenja, a sprovodi se i specijalizovana edukacija - upoznajte se sa sporazumima o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom.
Ukoliko je neko zainteresovan, svakako može da pohađa seminar, te da nauči šta je pasivno oplemenjivanje, odnosno ima mogućnost da sazna i po kom principu funkcioniše PEM konvencija i Panevropska pravila o poreklu robe. A tu su i kursevi i obuke za korišćenje pojednostavljenih carinskih postupaka, dok je dostupna i opcija koja omogućuje polaznicima da saznaju sve o postupku aktivnog oplemenjivanja, odnosno da nauče da primenjuju carinske propise u praksi.
Specijalizovani kurs i obuka - kako do OPS sertifikata je isto tako u ponudi ove institucije, s tim da zainteresovani mogu da nauče i kako funkcioniše izvoz robe na teritoriju RF i u zemlje Evroazijske carinske unije.
Svakako treba pomenuti i seminar - upoznajte postupke koji su dozvoljeni Carinskim zakonom Republike Srbije, a postoji mogućnost i da se kandidati specijalizuju za NCTS, to jest da se upoznaju sa osnovama novokompjuterizovanog tranzitnog postupka. Namenska obuka i kurs - kako izbeći prekršaje u deviznom poslovanju se isto tako može pohađati, a ko god želi može da nauči i na koji način se vrši deklarisanje robe u skladu sa Carinskim zakonom Srbija, te koja dokumenta se zahtevaju u carinskom postupku.
Trebalo istaći da se u zvaničnoj ponudi ove institucije nalazi i edukacija, tokom koje polaznici imaju mogućnost da se upoznaju sa carinskim tranzitnim postupcima, te da nauče šta je to carinski dug i kako umanjiti troškove uvoza robe. Stručni kurs i obuka - kako se vrši sertifikacija proizvoda u zemljama članicama EAES - a je, isto tako na raspolaganju zainteresovanima, a mogu naučiti i kako se vrši svrstavanje robe prema carinskoj tarifi u skladu sa standardima.
Ako neko želi, takođe može da pohađa specijalizovani seminar - kako dobiti tehničku dozvolu za telekomunikacionu, radio i terminalnu opremu, te kroz praćenje specijalizovane edukacije da nauči kako funkcioniše carinska kontrola spoljne trgovine za robu različite namene.
Valjalo bi reći i to da se sprovodi obuka i kurs - upoznajte postupak naknadne carinske kontrole, te da je na raspolaganju svakome ko želi, mogućnost da se upozna sa posebnim carinskim postupcima.
Posebno je važno naglasiti da apsolutno sve obuke i kursevi koje uključuje kategorija carinsko i devizno poslovanje bivaju organizovane kroz redovno ili vanredno školovanje, a dostupna je i mogućnost prekvalifikacije ili dokvalifikacije, što sve zavisi od programa konkretne edukacije i nivoa obrazovanja, koje polaznik poseduje. Naime, dokvalifikacija se vrši u slučaju da on ima diplomu za zanimanje, recimo trećeg stepena, a praćenjem određenog kursa u ovoj kategoriji želi da postane vlasnik diplome za određeni obrazovni profil, koji je četvrtog stepena, to jest za stepen više od prethodnog. A što se tiče prekvalifikacije, taj proces podrazumeva da zainteresovano lice ima validan sertifikat ili diplomu za zanimanje III ili IV stepena, a pohađanjem edukacije iz ove kategorije želi da stekne još jednu diplomu, pod uslovom da je u pitanju zanimanje potpuno istog stepena. Svakako će dodatne informacije biti na raspolaganju svakome ko bude bio zainteresovan za bilo koju od ponuđenih obuka.
Podrazumeva se da se svi specijalizovani kursevi i obuke u okviru kategorije carinsko i devizno poslovanje organizuju prema navodima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja naše zemlje.
Nastavni kadar je još jedan segment na koji je ova institucija naročito ponosna, zato što se vođenje edukacija u ovoj oblasti prepušta isključivo stručnjacima koji imaju i visok nivo znanja i radnog iskustva, tako da polaznici dobijaju najkvalitetniju moguću obuku.
Bitno je reći i to da se praktična nastava, a koju podrazumeva određeni kurs i obuka za zanimanja u kategoriji carinsko i devizno poslovanje, organizuje isključivo u saradnji sa kompanijama i preduzetnicima koji su se u svom poslu dugogodišnjim radom već dokazali.
Svaki kandidat koji bude završio sa pohađanjem izabranog seminara će dobiti sertifikat, a uzevši u obzir da ga izdaje institucija koja je za to ovlašćena, jasno je da je u pitanju dokument koji je sa zakonskog i pravnog aspekta u potpunosti važeći. Samim tim je otvorena mogućnost da on bude upisan i to u skladu sa važećim pravilima u radni dosije svakog pojedinca, ali se naravno dozvoljava da ga prilaže i ukoliko konkuriše za posao u konkretnoj struci, te da na taj način zvanično dokaže da je kvalifikovan za obavljanje zadataka, koje to radno mesto uključuje.