Keramičar - teracer - pećar

Cena: € Pozovite!

Upis: 2023./2024.

Zanimanje trećeg stepena koje je sve traženije na tržištu rada je i keramičar - teracer - pećar. U pitanju je obrazovni profil koji je vrlo značajan u savremenom svetu, te mnogi koji su se odlučili kako za redovno ili vanredno školovanje za pomenuti obrazovni profil, tako isto i za prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju, vrlo brzo pronalaze posao.

U suštini, osoba koja stekne zvanje keramičar - teracer - pećar, III stepen ima obavezu da postavlja pločice, bez obzira da li su one keramičke, kamene ili betonske i to i u stanovima i u kućama, ali i u objektima bilo koje druge namene. Takođe, u obavezi je da oblaže ne samo zidove i podove, nego i mnoge druge površine koje su u većini slučajeva nalaze u unutrašnjosti objekata različite namene. U nekim situacijama se može desiti i da osoba koja ima zvanje keramičar - teracer - pećar oblaže zidove i na spoljnim površinama. Sem toga, ukoliko je u pitanju renoviranje nekog objekta, on će odstraniti ostatke starih pločica, te u dogovoru sa zidarom pripremiti podlogu.

Različite alate će koristiti svako ko se bude kvalifikovao za ovo zanimanje trećeg stepena. Na prvom mestu brusilice i bušilice, zatim delto, čekić i alate za rezanje keramike, kao i lopatice i mnoge druge. Velika je prednost u tome što osoba koja stekne ovo zvanje može samostalno da radi, a može i da radi u nekoj firmi.

Tokom trogodišnjeg školovanja, kandidati imaju opšteobrazovne predmete i to: srpski jezik i književnost, strani jezik, muzička umetnost, fizičko i zdravstveno vaspitanje, matematika, istorija, fizika i hemija, računarstvo i informatika, geografija, likovna kultura, ustav i prava građana.

Kada su u pitanju stručni predmeti, svako ko se odluči za redovno školovanje za zanimanje keramičar - teracer - pećar, odnosno za vanredno školovanje ili za programe dokvalifikacije ili prekvalifikacije ima obavezu da pohađa i sledeće stručne predmete: nacrtna geometrija, ekologija i zaštita životne sredine, tehničko crtanje, građevinski materijali, građevinske konstrukcije i organizacija građenja.

Obavezan izborni predmet po programu jesu verska nastava ili građansko vaspitanje, te se podrazumeva da kandidat bira svake školske godine koji od ta dva predmeta će pohađati. Tehnologija rada sa praktičnom nastavom je predviđena za sve tri godine školovanja, ali u različitom obimu.

Opšteobrazovni predmeti

• Računarstvo i informatika
  • istorija
  • Fizika
  • Hemija
  • Geografija
  • Muzička umetnost
  • Likovna kultura
  • Ustav i prava građana

Stručni predmeti

• Ekologija i zaštita životne sredine
  • Nacrtna geometrija
  • Tehničko crtanje
  • Građevinski materijali
  • Statika
  • Organizacija građenja

Tehnologija rada sa praktičnom nastavom tokom sve tri godine.

Obavezan izborni predmet prema programu obrazovnog profila

• Verska nastava ili građansko vaspitanje
  • Istorija
  • Muzička umetnost