Medicinska sestra – tehničar

Kroz redovno ili vanredno školovanje, kandidati stiču diplomu za zanimanje medicinska sestra - tehničar, a dostupno je i stručno osposobljavanje, prekvalifikacija i dokvalifikacija.

Cena: € Pozovite!

Upis: 2023./2024.

Sanitas Klinik - Idealna praksa

Spisak zanimanja koja su iz godine u godinu naročito tražena među mladima je vrlo interesantan, prosto zato što se uvek u samom vrhu te liste nalaze i zanimanja medicinske struke. Zato i treba znati da Srednja medicinska škola Beograd svim zainteresovanima pruža mogućnost da steknu diplomu za izabrano zanimanje te struke.

A ako postoji zanimanje koje je uvek aktuelno i naročito traženo, onda je to sigurno medicinska sestra – tehničar. Pored toga što je mladima izuzetno interesantno, ono se smatra i posebno perspektivnim, jer je na tržištu rada i naše i drugih zemalja uvek velika potražnja za ovim stručnjacima.

Dodatna je prednost i to što lice koje stekne diplomu za ovaj obrazovni profil četvrtog stepena može svoje školovanje da nastavi na Medicinskom fakultetu ili na izabranoj višoj školi, a posle da pohađa i specijalizaciju, ako to želi.

Od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije je upravo Srednja medicinska škola Kragujevac ovlašćena da sprovodi ne samo redovno i vanredno školovanje za obrazovni profil medicinska sestra - tehničar, nego i da organizuje stručno osposobljavanje, kao i dokvalifikaciju i prekvalifikaciju. A to isto se odnosi na izdvojena odeljenja ove škole, a koja se nalaze u Beogradu, Nišu i u Novom Pazaru.

Podrazumeva se da je neophodno određene uslove da ispuni svaki kandidat, a ukoliko je zainteresovan za bilo koji ponuđeni program, s tim da će svakako dodatne informacije o tome dobiti od strane nadležnih lica u okviru ove obrazovne institucije. Moramo naglasiti i to da je program usklađen sa pravilima nadležnih institucija, a da su zastupljeni i opšteobrazovni i stručni predmeti. Pojedini se izučavaju samo tokom jedne školske godine, dok ima i onih koji se izučavaju u toku sve četiri godine školovanja.

U skladu sa pravilima nadležnog ministarstva, svake školske godine kandidati imaju obavezu da odaberu jedan izborni predmet koji će pohađati, a nudi im se mogućnost da prate versku nastavu ili predmet građansko vaspitanje. Osnovna četiri predmeta su zastupljena u toku svake 4 godine školovanja, a kada su u pitanju opšteobrazovni predmeti. Tako kandidati izučavaju matematiku i srpski jezik i književnost, odnosno strani jezik i fizičko vaspitanje tokom svake školske godine.

Izuzev njih među opštim predmetima se nalaze i: istorija, hemija, geografija i fizika, zatim predmet računarstvo i informatika, kao i predmeti biologija, muzička kultura i sociologija i prava građana.

U programu za obrazovni profil medicinska sestra - tehničar IV stepen, izuzev latinskog jezika, kandidati imaju obavezu da pohađaju i stručne predmete zdravstvena nega, anatomija i fiziologija, kao i predmet prva pomoć. Takođe se u programu nalazi i predmet mikrobiologija sa epidemiologijom, odnosno predmeti higijena i zdravstveno vaspitanje, te predmeti patologija i farmakologija.

Uz sve navedene, zastupljeni su i stručni predmeti medicinska etika i medicinska biohemija, zatim ginekologija i akušerstvo, te infektologija i zdravstvena psihologija. A u programu se takođe se nalaze i stručni predmeti psihijatrija, neurologija i hirurgija, ali i predmeti pedijatrija i preduzetništvo.

Da ne bi bilo apsolutno nikakve zabune, naglašavamo da IT gimnazija Kragujevac ima sve dozvole koje su neophodne, da bi sprovodila nastavu za pomenuti obrazovni profil četvrtog stepena. A samim tim kandidati koji steknu diplomu za zanimanje medicinska sestra - tehničar imaju pravo da zahtevaju njen upis u radni dosije. Radi se o apsolutno zakonski priznatom dokumentu, pa je potrebno da oni kontaktiraju nadležnu poslovnicu Nacionalne službe za zapošljavanje i izvrše upis diplome za pomenuto zanimanje u skladu sa pravilima.

Spisak predmeta

14. Medicinska etika
  15. Verska nastava ili Građansko vaspitanje
  4. Fizičko vaspitanje