Muzički izvođač

Svako ko je završio osnovnu muzičku školu i to na odseku koji se odnosi na klasičnu muziku, stekao je pravo da zvanično pristupi polaganju prijemnog ispita i upiše smer muzički izvođač!

Cena: € Pozovite!

Upis: 2023./2024.

Svako ko je završio osnovnu muzičku školu i to na odseku koji se odnosi na klasičnu muziku, stekao je pravo da zvanično pristupi polaganju prijemnog ispita i upiše smer muzički izvođač.

Ako kandidat pre toga nije završio osnovnu muzičku školu, on takođe ima apsolutno pravo da se prijavi za polaganje ovog ispita, s tim što pre toga mora ispoštovati aktuelna pravila i položiti takozvane diferencijalne ispite, kako bi stekao osnovno muzičko obrazovanje.

Vrlo je važno napomenuti i to da postoje dva dela u okviru prijemnog ispita, odnosno dva predmeta. Jedan je glavni i podrazumeva ili solo pevanje ili instrument koji je kandidat odabrao, a drugi je solfeđo.

Svakako je zvaničnim nastavnim programom propisanim od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije predviđeno da kandidati pohađaju kako opšteobrazovne predmete, tako isto i stručne predmete.

Što se opšteobrazovnih predmeta tiče zastupljeni su na prvom mestu srpski jezik i književnost, te prvi i drugi strani jezik. Predmeti fizičko vaspitanje i računarstvo i informatika su zastupljeni u toku sve četiri godine. Ne treba zaboraviti ni opšteobrazovni predmet istorija, zatim filozofija i sociologija, te psihologija i biologija, koji su u nastavnom programu zastupljeni po jednu školsku godinu. A u skladu sa aktuelnim programom predviđen je i jedan obavezni izborni predmet, odnosno verska nastava ili građansko vaspitanje.

Značajno su zastupljeniji stručni predmeti, a većina ih traje više školskih godina. Primera radi glavni predmet, odnosno ili solo pevanje ili instrument, kao i solfeđo kandidati izučavaju sve četiri školske godine.

Od stručnih predmeta zastupljeni su i kontrapunkt, teorija muzike i harmonija, kao i istorija muzike sa upoznavanjem muzičke literature. Među stručne predmete spadaju i muzički oblici, muzički instrumenti i nacionalna istorija muzike, kao i etnomuzikologija, te kamerna muzika. Sem toga, kandidati su u obavezi da u toku sve četiri godine pohađaju predmet hor ili orkestar, uporedni klavir i čitanje sa lista.

Ukoliko su u pitanju kandidati koji sviraju klavir i orgulje, onda je njihova obaveza da u toku sve četiri školske godine pohađaju predmet korepeticija.

Opšteobrazovni predmeti

• Biologija
  • Fizika
  • Sociologija
  • Psihologija
  • Filozofija

Obavezan izborni predmet po programu profila Građansko vaspitanje ili Verska nastava.

Stručni predmeti

• Glavni predmet - solo pevanje ili instrument
  • Muzički instrumenti
  • Teorija muzike
  • Nacionalna istorija muzike
  • Istorija muzike sa upoznavanjem muzičke literature
  • Čitanje sa lista
  • Korepeticija (za kandidate koji kao glavni instrumenti imaju klavir i orgulje)
  • Fizičko vaspitanje istorija
  • Biologija
  • Fizika
  • Glavni predmet ( solo pevanje ili instrument )
  • Muzički instrumenti
  • Teorija muzike
  • Kamerna muzika
  • Korepeticija ( za kandidate koji sviraju klavir i orgulje )
  • Sociologija
  • Istorija muzike
  • Upoznavanje muzičke literature
  • Kamerna muzika
  • Korepeticija (za kandidate kojima je glavni instrument klavir i orgulje)
  • Psihologija
  • Istorija muzike
  • Upoznavanje muzičke literature
  • Kamerna muzika
  • Korepeticija (za kandidate kojima je glavni instrument klavir i orgulje)
  • Filozofija
  • Istorija muzike sa upoznavanjem muzičke literature
  • Nacionalna istorija muzike
  • Uporedni klavir
  • Korepeticija (za učenike kojima je glavni instrument klavir i orgulje)
  • Čitanje sa lista

U toku svake godine kandidati biraju između dva obavezna izborna predmeta i to Građanskog vaspitanja ili Verske nastave.