Loading...

Zašto se za tehničare dizajna grafike kaže da imaju najbolji zanat u rukama

autor: IT Gimnazija | 10. 04. 2020, 2:00 pm
img-responsive

Pojam zanata je ranije bio bez ikakvog razloga omalovažavan. Ipak, činjenica je da ljudi koji su imali neki zanat u rukama ranije, imali su i mnogo više mogućnosti da zarade novac, odnosno da se od tog zanata izdržavaju.

U današnje vreme zanati su nešto sasvim drugo, jer se mora priznati da je sve manje mladih ljudi koji se odlučuju za sticanje diplome za neko od ranije vrlo traženih obrazovnih profila zanatlija. Međutim, postoje zanimanja koja su izuzetno interesantna, te se donekle mogu poistovetiti sa nekadašnjim zanatima.

Grafički dizajner uvek može dobro da zaradi

Svima je dobro poznat podatak da su zanimanja u oblasti informacionih tehnologija naročito interesantna. I ne samo zato što su odlično pozicionirana na tržištu rada, nego i zato što ljudi koji steknu diplomu za neko od tih zanimanja i te kako imaju mogućnost da dobro zarade. Naravno to podrazumeva da moraju raditi na sebi i nastojati da usavrše maksimalno svoje sposobnosti.

Često se može čuti da osoba koja je stekla diplomu za zanimanje tehničar dizajna grafike ima odličan zanat u rukama, jednostavno zato što je potreba za pravim stručnjacima u toj oblasti velika. Istina je da bBez dobrog grafičkog dizajnera ne može funkcionisati nijedna ozbiljna kompanija, a uz to lica koja imaju diplomu za to zanimanje mogu da rade i od svoje kuće, ako im ta opcija više odgovara.

Međutim, ne bi trebalo tako olako shvatiti ovaj obrazovni profil i uopšteno, to zanimanje. Radi se o tome da jedan ozbiljan grafički dizajner, koji želi dobro da zarađuje, mora neprekidno ne samo da radi na sebi, nego i da bude u toku sa svetskim trendovima u oblasti dizajna. A to iziskuje njegovo dodatno angažovanje, koje će se sasvim sigurno u nekom trenutku isplatiti.

Naravno da mnogi, gledajući kako radi grafički dizajner i u kojim uslovima, smatraju da njemu novac pada sa neba, ali je to apsolutno daleko od istine. U pitanju je vrlo naporan rad, a često ozbiljni grafički dizajneri neprekidno rade na svojoj edukaciji, te se upravo na taj način izdvajaju po kvalitetu pruženih usluga u odnosu na svoje kolege.

Ne zaboravite da novac nikome ne može pasti sa neba, te da ga može zaraditi samo onaj, ko se trudi da kvalitet svog rada unapredi, a samim tim i da radi na sebi.

Moramo napomenuti i to da srednja medicinska i IT gimnazija, Kragujevac, sa svojim izdvojenim odeljenjima u Beogradu i u Novom Pazaru, spada u red obrazovnih institucija u Republici Srbiji, koje neprekidno kvalitet svog rada unapređuju, pa to posredno prenose i na svoje klijente. Pored toga što će kandidati, koji se odluče da pohađaju stručno osposobljavanje ili vanredno, odnosno redovno školovanje za zanimanje tehničar dizajna grafike imati priliku da uče od najboljih, oni će tako biti u situaciji i da rade na najkvalitetnijim uređajima i sa proverenih programima. A sve to će imati uticaja na kvalitet stečenog obrazovanja, koje nakon završetka izabranog programa svako od njih treba da nadograđuje i to ako je moguće iz dana u dan. Još bi trebalo informisati zainteresovane da ova obrazovna institucija nudi mogućnost pohađanja programa dokvalifikacije ili prekvalifikacije za ovo izuzetno zanimljivo i perspektivno zanimanje.

Dovoljno je da svi zainteresovani izvrše prijavljivanje ili putem telefona ili direktno u školi, a kontakt sa zaposlenima mogu ostvariti i elektronski. Upisivanje će biti izvršeno u skladu sa pravilima, a naknadno će svaki prijavljeni dobiti informacije o karakteristikama izabranog programa i uopšteno o tome na koji način će edukacija da funkcioniše.

Na kraju moramo naglasiti i to da se i vanredno i redovno školovanje i stručno osposobljavanje za zanimanje tehničar dizajna grafike, odnosno ostali programi koji se nalaze u ponudi, organizuju uz poštovanje smernica Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, te da se radi o školi koja je ovlašćena za sprovođenje tih programa. A posredno to se odražava na diplome, koje će steći svaki kandidat nakon završenog programa, koji bude izabrao. Upravo tu diplomu će imati pravo svako, ko ima pre toga otvoren radni dosije u okviru Nacionalne službe za zapošljavanje, da upiše, a uz maksimalno poštovanje trenutno važećih pravila. Jednostavno rečeno, ta pravila podrazumevaju da je upis diploma i sertifikata prepušten nadležnima u okviru Nacionalne službe za zapošljavanje. Izuzev toga, ima pravo svaki kandidat da navede u svojoj radnoj biografiji informaciju o tome da je pohađao vanredno školovanje za zanimanje tehničar dizajna grafike, odnosno bilo koji drugi program, jer će mu to sigurno značajno pomoći kada bude tražio posao.

Pored toga što ima mogućnost da se zaposli u okviru određenog preduzeća, svaki kandidat koji stekne diplomu za pomenuto zanimanje četvrtog stepena svakako ima opciju i da se odluči za rad od kuće, a kojom prilikom bi on trebalo samostalno da pronađe klijente. Svakako da nema razloga za brigu ako ulaže u sebe i svoje znanje, jer će kvalitet sigurno mnogi prepoznati i angažovati ga i na taj način.

Sledeća Prethodna