Loading...

5 zanimanja koja se na velika vrata vraćaju u modu

autor: IT Gimnazija | 26. 11. 2019, 11:53 am
img-responsive

Sasvim je očekivano da svaka generacija đaka ima svoja omiljena zanimanja. Ranije su se mnogi školovali isključivo u oblasti ekonomije i prava, zatim su bila aktuelna zanimanja iz oblasti umetnosti, a u poslednje vreme su sve zastupljenija zanimanja koja su donekle vezana za zanate.

I dok je ranije bilo gotovo normalno da đaci upisuju gimnazije, a zatim školovanje nastavljaju na nekom fakultetu ili višoj školi, danas je situacija nešto drugačija. Naime, sve više mladih ljudi se odlučuje za školovanje u okviru obrazovnih profila četvrtog stepena, koji su usko specijalizovani, kako bi mogli što pre da potraže zanimanje u konkretnoj struci. Sve to naravno ne znači da i dalje gimnazija nije aktuelna, ali se mora priznati da je veći broj mladih koji bira specijalističko školovanje.

Samim tim što dolazi do promena, očekivano je i da se određeni obrazovni profili, koji su ranije bili donekle zapostavljeni, sada vraćaju u modu.

Činjenica da sve veći broj mladih ljudi bira da se školuje, na primer za zanimanje vozač motornih vozila, zatim za obrazovni profil elektroinstalater i druge je dovoljna da se napravi lista pet zanimanja, koja se na velika vrata vraćaju u modu.

Vozač motornih vozila

Obično su se dečaci školovali ranije za zanimanje vozač motornih vozila, a danas ima i devojčica koje biraju da steknu diplomu za to zanimanje. U pitanju je obrazovni profil trećeg stepena, koji nudi brojne mogućnosti za napredovanje kasnije.

Naime, đaci koji steknu diplomu za pomenuto zanimanje imaju svakako mogućnost da kasnije ili po traže posao u toj struci ili pristupe programu dokvalifikacije, tokom koga će postati vlasnici diplome za izabrani obrazovni profil četvrtog stepena.

Ovde je vrlo važno da istaknemo podatak da je prisutan izuzetno veliki deficit kvalifikovanih vozača, tako da bez sumnje lica, koja se budu školovala na ovom smeru, imaju veliku mogućnost za brz pronalazak zaposlenja.

Mehaničar optike

Još jedno, čini se zaboravljeno zanimanje, koje je takođe trećeg stepena.

Isto kao i kod prethodno pomenutog, svi kandidati imaju mogućnost da izvrše kasnije dokvalifikaciju. Takođe moramo napomenuti i to da srednja medicinska i IT gimnazija u Kragujevcu, a koja nudi mogućnost organizacije nastave i u svojim odeljenjima u Beogradu i u Novom Pazaru, upravo kandidatima koji postanu vlasnici diplome za zanimanje mehaničar optike, ali i bilo koje drugo zanimanje III stepena nudi mogućnost pohađanja programa dokvalifikacije. Trebalo bi naglasiti i to da je u ponudi naravno i prekvalifikacija, ali redovno i vanredno školovanje, kao i stručno osposobljavanje za mnoge druge obrazovne profile.

Samim tim, kandidati koji možda nisu zadovoljni diplomom koju steknu, imaju mogućnost da kvalitet svog obrazovanja podignu na viši nivo, te na taj način pronađu možda i bolje zanimanje.

Bilo kako bilo, kroz sve programe koje ova obrazovna institucija nudi je predviđeno pohađanje i teorijskog dela i praktičnog, jer se nastava odvija uz maksimalno poštovanje programa koji predviđa nadležno Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Elektroinstalater

Nakon trogodišnjeg školovanja u okviru obrazovnog profila elektroinstalater, svaki kandidat je osposobljen za samostalno obavljanje ovog posla.

Pored toga što se može zaposliti u brojnim kompanijama, on ima mogućnost i da otvori sopstvenu radnju i vrši sve usluge, za koje se tokom školovanja specijalizuje.

Činjenica je da je u pitanju zanimanje, koje je traženo kako na području naše zemlje, tako isto i u mnogim drugim zemljama u svetu, čime se kandidatu otvaraju mnoga vrata.

Tehničar optike

Već smo pomenuli da je zanimanje mehaničar optike jedno od onih koja se na velika vrata vraćaju u modu, a sada pominjemo i obrazovni profil IV stepena, tehničar optike.

Svakako da su mogućnosti veće za kandidate, koji steknu diplomu četvrtog stepena, mada lica koja se prethodno školuju za zanimanje mehaničar optike imaju i tu mogućnost, jer srednja medicinska i IT gimnazija u Kragujevcu, ali i u Beogradu i u Novom Pazaru, gde takođe ima svoje odeljenja, nudi mogućnost prekvalifikacije za ovo ili neko drugo zanimanje.

U ponudi te obrazovne institucije, koja poseduje sve propisane sertifikate izdate od strane nadležnih, se nudi i stručno osposobljavanje za različite obrazovne profile, zatim vanredno i redovno školovanje i naravno program dokvalifikacije.

Obrazovni profil tehničar optike je bio vrlo retko gde pominjan ranije, a danas je sve veća potražnja za njime. Naravno da lica, koje postanu vlasnici diplome za navedeno zanimanje imaju brojne mogućnosti za obavljanje ovog posla, pa tako mogu i da otvore sopstvenu optičarsku radnju ili da se zaposle u fabrici za izradu naočara i optičarskih elemenata, ali i u specijalizovanim radnjama kojih ima po celom svetu.

Kao i kod svih ostalih pomenutih zanimanja, tako i ovde nastavni program predviđa pohađanje i teorijskog dela i praktičnog. A to znači da će svaki kandidat biti u potpunosti osposobljen i da u praksi vrši radne zadatke, koje predviđa konkretno zanimanje.

Šumarski tehničar

Možda će zvučati čudno, ali u našoj zemlji se javio deficit ovog zanimanja, pa mladi ljudi koji idu u korak sa vremenom, shvataju koliko je obrazovni profil šumarski tehničar perspektivan.

Reč je o zanimanju četvrtog stepena, što znači da se posle stečenih kvalifikacija svakom kandidatu nudi mogućnost ili da se u konkretnoj struci zaposli ili da nastavi školovanje na željenom fakultetu ili u okviru odabrane više škole.

Ako i dalje razmišljate čime želite da se bavite u budućnosti, razmislite o nekom od pomenutih zanimanja, jer je gotovo izvesno da ćete i prilično lako pronaći posao nakon sticanja diplome.

Sledeća Prethodna