Loading...

Učenje na daljinu - prednosti i mane

autor: IT Gimnazija | 06. 10. 2020, 9:17 am
img-responsive

Nema apsolutno više nikakve sumnje da se sve veći broj obrazovnih institucija odlučuje upravo za opciju nastave na daljinu, odnosno za online učenje. Naravno tu postoje određene prednosti, ali isto tako i mane, te je zapravo sve stvar navike.

Ranije su ljudi jednostavno bili naviknuti na klasičan princip organizacije nastave, sve dok nije postalo interesantnije da se opredele za online edukaciju. Ipak, iako situacija jeste takva da je sve više i škola i kompanija okrenuto ka primeni informacionih tehnologija, a sa ciljem olakšavanja celokupne situacije nastale usled pandemije korona virusa, ne može se ne pomenuti činjenica da i te kako postoje ljudi, kojima takav vid praćenje nastave ni u kom slučaju ne odgovara. Upravo su ti ljudi oni, koji će nastojati da pronađu što više mana.

Međutim, istina je da su mane mnogo manje, nego prednosti učenja na daljinu.

U principu se kao jedina značajna mana takvog tipa edukacije izdvaja činjenica da čovek treba da drugačije organizuje svoj život, kako bi mogao da prati predavanja online. Ali ako uzmete u obzir da su prednosti mnogobrojnije, u smislu da nećete morati da vodite računa o tome da li imate dovoljno novca da kupite kartu za autobus ili gorivo, kako biste se prevezli do škole, odnosno da možete da jedete i kod kuće, a ne da razmišljate o tome da li ćete i šta jesti usput, jasno je da je reorganizacija sopstvenog vremena ipak mnogo manja mana nego što to izgleda na prvi pogled.

U svakom slučaju je činjenica da i dalje postoje pojedinci, koji ne mogu da se naviknu na takav način praćenja nastave. Ali upravo njima maksimalno izlazi u susret Srednja medicinska i IT gimnazija u Kragujevcu, koja mnoge stručne edukacije upravo organizuje na taj način, koristeći specijalni softver. Primena takvog softvera ima za cilj da maksimalno olakša svakom polazniku praćenje nastave online. Praktično govoreći, njegova jedina obaveza jeste da obezbedi računar odgovarajućih karakteristika i stabilnu vezu sa internetom, kao i da na osnovu smernica, koje će dobiti od nadležnih, instalira softver preko koga će predavanja i da pohađa. Treba znati da instalacija tog softvera uopšte nije naročito zahtevna, ali i da ova obrazovna institucija nudi pomoć stručnjaka svakom polazniku, kome je to potrebno.

A s obzirom na to da je trenutno aktuelna pandemija korona virusa u velikoj meri promenila navike mnogih ljudi, to se definitivno odrazilo i na učenje. Sve je više onih, koji jednostavno samostalno biraju praćenje nastave online, ne obazirući se toliko na one malobrojne mane.

Činjenica je jedna, ukoliko želimo da gledamo nešto negativno, onda ćemo sasvim sigurno uočiti i neke drugi mane, ali je mnogo bolje stvari posmatrati sa vedrije tačke gledišta i nastojati da izvučemo maksimum iz svake situacije. U tom smislu su online kursevi i obuke, koje takođe nudi Srednja medicinska i IT gimnazija u Kragujevcu, odličan izbor za mnoge. Samo treba odabrati sa kojom temom želimo da se upoznamo, te se potruditi da se prilagodimo takvom načinu nastave. Sve to će u velikoj meri doprineti da se osećamo bolje, jer ćemo uložili u sopstveno znanje, a u isto vreme će se to i te kako pozitivno odraziti i na našu radnu biografiju, te na buduće poslovanje.

Sledeća Prethodna