Loading...

Da li ljudi danas žive u virtuelnom svetu?

autor: IT Gimnazija | 22. 02. 2019, 8:41 am
img-responsive

Posebno za pripadnike mlađih generacija se danas može čuti da ne mogu da žive bez računara i mobilnih telefona, kao i mnogih drugih sredstava savremene tehnologije, pa se zato za njih kaže da žive u virtuelnom svetu.

Naravno da sve to i nije tako jednostavno kako na prvi pogled izgleda, ali se svakako ne može izgubiti iz vida činjenica da naročito pripadnici mlađih generacija imaju poseban odnos prema brojnim takvim i sličnim elektronskim uređajima, kojima se služe praktično od malih nogu.

Da li ljudi danas žive u virtuelnom svetu?

Podrazumeva se da se navedena konstatacija ne odnosi samo na decu i mlade, već i na sve ostale koji ne mogu da se odvoje od svog mobilnog telefona, na primer. Posebno se misli na virtuelni svet i život koji mnogi žive na brojnim društvenim mrežama, te se neretko događa da vrlo ozbiljno shvataju sve te komentare, lajkove i postove.

Ipak, nije dobro biti tako isključiv, te bi svakako ovaj fenomen trebalo posmatrati iz malo šire perspektive.

Psiholozi i ostali stručnjaci koji se bave izučavanjem ponašanja ljudi na internetu i uopšteno, u takozvanoim virtuelnom svetu sa saglasni da mnogi na taj način pokazuju koliko su, zapravo u stvarnom životu usamljeni. Čim neko toliko obraća pažnju na to da li mu je neki tamo “prijatelj”, koga uzgred budi rečeno u većini slučajeva i ne poznaje lično, ostavio dobronameran komentar ili ga je po nekom pitanju kritikovao, jasno je da ipak ima neki, mahom skriveni problem.

Onda smo ne tako retko svedoci da, posebno pripadnici starijih generacija, vrlo ozbiljno shvate ono što je objavljeno na nekoj društvenoj mreži, te da o tome znaju da se “žale” i rodbini i prijateljima. Iz toga se sasvim lako da zaključiti da su u pitanju osobe, koje su ustvari izuzetno usamljene, te na taj način pokušavaju da popune svoje slobodno vreme i da tako stvore privid da imaju kakav - takav društveni život.

Svakako da ni u kom slučaju ne bi trebalo tako uopštavati, jer ima ljudi svih životnih dobi, koji znaju da pametno koriste različite društvene mreže i internet, uopšte, te da iz toga izvuku zaista maklsimum. Njih ćete vrlo lako prepoznati, jer se ne udubljuju u preterano ozbiljne diskusije, te nastoje da nekome svojim ljubaznim komentarom ulepšaju život. Upravo ti i takvi ljudi su najbolji pokazatelj prednosti, koje pametno korišćenje interneta može svakome od nas da donese. Oni sasvim sigurno ne žive u virtuelnom svetu, već imaju stvarni život, a društvene mreže koriste da bi pročitali i saznali nešto novo, te da bi na isparavan način komunicirali sa drugim ljudima, pa čak i ako ih ne poznaju lično.

E, sad, posle svega ovoga, slobodno se možemo zapitati ima li smisla koristiti savremenu tehnologiju, ali je odgovor na to pitanje zapravo vrlo jednostavan. Ukoliko imate u vidu da su i mobilni telefon i tablet i računar i sva ostala tehnološka sredstva napravljeni sa ciljem da maksimalno olakšaju ljudima određene segmente života, jasno je da su prednosti njihovog korišćenja na visokom nivou. Međutim, problem se može javiti ukoliko se pretera sa primenom svega onoga što pomenuti i mnogi drugi uređaji mogu da ponude.

Zato treba sa posebnom pažnjom pristupiti svemu tome i pokušati da dobijete najbolje od svega, odnosno da sve prednosti koje, na primer nudi pametni mobilni telefon iskoristite na najbolji mogući način. Ali ni u kom slučaju ne bi trebalo da zapostavite stvarni život... druženje sa bliskim i dragim ljudima... čitanje knjiga... gledanje interesantnih televizijskih emisija... šetnje i sve ostale sitnice koje život znače.

Sledeća Prethodna