Loading...

Kako se zaštititi prilikom korišćenja računara?

autor: IT Gimnazija | 28. 05. 2019, 9:51 am
img-responsive

Saveti o bezbednosti prilikom korišćenja računara, odnosno interneta su brojni, a mnogi su skloni da prenebregnu činjenicu da zaista ako ne vodite računa o tome, možete biti žrtva različitih prevara. Zapravo se često događa da ljudi zbog svoje nepažnje i neinformisanosti u vezi sa korišćenjem interneta dovedu sebe u različite neprijatne, ali i situacije koje mogu da ugroze njihovu bezbednost na različite načine.

Kako se zaštititi prilikom korišćenja računara?

Ono što je najvažnije jeste zaštita kompjutera od različitih virusa, koji mogu i te kako da mu nanesu štetu. U principu je najbolje da se obratite profesionalcima, koji će vas uputiti u to koji antivirus je najpogodniji za vaš računar, te će vam objasniti i kako se on instalira, odnosno da li je potrebno da platite određenu nadoknadu za njegovo korišćenje ili ne.

Vrlo je važno odmah posle toga da budete upućeni u to kako bezbedno da koristite elektronsku poštu. Naime, mnogi korisnici interneta koji su bezbednost stavili na poslednje mesto su bili žrtve neke vrste prevare, koja se organizuje preko mejl adresa. Najčešće se događa da dobijete mail sa sumnjive adrese, koji otvorite i automatski vaš računar biva napadnut određenim virusima. Druga vrlo česta prevara preko mejl adresa je bila vezana za takozvanu Nigerijsku prevaru... jednostavno, primalac u tom slučaju dobije obaveštenje da je nasledio određenu sumu novca od nepoznatih ljudi, a zahteva se da on plati određenu nadoknadu, kako bi mu dobijeni novac bio isplaćen. Suvišno je reći da je širom sveta bilo ljudi, koji jesu plaćali tu nadoknadu, ali naravno od nasleđenog novca nisu videli ništa.

Ukoliko učinite sve prethodno navedeno, onda vam još samo preostaje da vodite naročito računa o tome kako koristite lične podatke, a to se posebno odnosi na društvene mreže. Naime, najčešće na društvenoj mreži Facebook se mogu videti različite nagradne igre, u kojima se zahteva da jednostavno navedete neki broj od 10 do 100, na primer, te da na taj način uzmete učešće u nagradnoj igri. Nažalost i pored toga što su koristili nazive renomiranih kompanija iz oblasti turizma, proizvodnje i mnogih drugih, ljudi koji su osmislili te prevare su relativno teško bili otkriveni. Radi se o tome da nakon što ostavite taj broj, dobijate informaciju u inboks da ste upravo vi jedan od „dobitnika“. Međutim, tu nastaje problem, zato što se od „dobitnika“ zahteva da pošalje svoje lične podatke, koji uključuju ne samo ime i prezime, nego i adresu, ali i broj lične karte ili pasoša. Nažalost, to nije kraj, već se zahtevalo i da „srećni dobitnici“ pošalju fotografiju svoje lične isprave, kao i jednu svoju fotografiju, ali u kojoj su prikazani kako konkretnu ličnu ispravu drže u ruci. Jasno je da je prevara pažljivo osmišljena, pa je bilo mnogo lakovernih, koji su zaista ostavljali svoje podatke i slali zahtevane fotografije. A šta se posle sa tim dešavalo ne znamo, tek činjenica je da su mnogi zaista slali podatke, nadajući se da su upravo oni „srećni dobitnici“ i da su osvojili putovanje ili neki uređaj za kuću, tačnije premiju. Naravno da je policija imala pune ruke posla, sve dok nije otkrila o kakvoj tačno prevari se radi.

Ali i pored toga neprekidno smo svedoci da se ovakve stvari događaju na internetu, budući da je u pitanju vrlo plodno tle za takve stvari.

Upravo zato je najbitnije da pažljivo zaštitite svoje lične podatke, te da ih ne dajete baš svaki put kada neko zahteva, jednostavno zato što nijedna kompanija koja vodi računa o svom renomeu neće na taj način kreirati nagradnu igru i dovesti svoje klijente u neprijatnu situaciju.

Takođe je posebno važno voditi računa prilikom plaćanja online, jer postoje mnogi sajtovi koji zloupotrebljavaju takvu vrstu plaćanja, odnosno podatke koje im korisnici na taj način daju. Zato se preporučuje da pažljivo pročitate uslove korišćenja na svakom sajtu, jer jedino tako možete donekle da zaštitite svoje podatke i tom prilikom.

Sve navedeno se uglavnom odnosi na stariju populaciju, mada je pitanje kako se zaštititi prilikom korišćenja računara, to jest interneta i društvenih mreža mnogo bitnije za decu. Jednostavno, najvažnije je uputiti ih u brojne neprijatnosti, na koje mogu naići prilikom komunikacije na društvenim mrežama sa nepoznatim licima, te im predočiti sve opasnosti koje takav tip komunikacije može da izrodi.

Sledeća Prethodna