Budućnost hirurgije: Laparoskopske i minimalno invazivne metode
Novosti u medicini koje su obeležile 2023. godinu
Prava pacijenata koja garantuje zakon
Kako se pripremiti za timski rad u zdravstvu
Medicinske sestre – prva pomoć u tretmanu alergijhskih reakcija
Nastavak školovanja za maturante srednjih medicinskih škola
Veštačka inteligencija u poslu medicinske sestre
Uloga medicinskih sestara u prevenciji bolesti i promovisanju zdravlja
Svaka državna i privatna srednja škola, a koja vodi računa o kvalitetu obrazovanja i o učenicima omogućuje i roditeljima, odnosno starateljima đaka, ali i đacima da uzmu učešće u radu.
A to se omogućuje kroz specijalne organe škole, koji su poznati kao Učenički parlament i Savet roditelja.
Sasvim je jasno da u radu Učeničkog parlamenta učestvuju đaci te škole, dok je Savet roditelja organ škole, koji čine izabrani roditelji ili staratelji dece, odnosno predstavnici svih razreda i odeljenja, koja postoje u toj obrazovnoj instituciji.
Šta je Učenički parlament?
Zakonom je propisano da treba da postoji Učenički parlament u svakoj osnovnoj i srednjoj školi, kako državnoj, tako isto i privatnoj.
Cilj formiranja tog organa škole jeste da okupim određeni broj učenika, koji će učestvovati u donošenju svih onih odluka, koje se primarno njih i tiču.
Formiranjem Učeničkog parlamenta se svim đacima garantuje pravo na slobodu govora i izražavanja, kao i pravo na slobodu udruživanja i sva ostala prava, koja su definisana zakonom.
Samim tim sto i privatna srednja medicinska i IT gimnazija u Kragujevcu podrazumeva i formiranje Učeničkog parlamenta, ali i koncept da je učenik na prvom mestu, formira se i mnogo bolja atmosfera među profesorima i đacima.
Razvija se na taj način i demokratska kultura, zatim se poboljšava komunikacija i među učenicima i njihova komunikacija sa profesorima i nadležnima u školi.
S obzirom na to da ja u pitanju institucija, koja je propisana zakonom, to znači da u radu Učeničkog parlamenta može da učestvuje svako, ko pohađa konkretnu školu, a bez obzira na versku, rasnu i nacionalnu, odnosno polnu i imovinsku pripadnost.
Jedna od prednosti učešća u ovakvoj instituciji za đake jeste što jačaju svoje samopouzdanje, a istovremeno imaju uticaja na različite aktivnosti, kako nastavne, tako i vannastave, koje će biti organizovane u školi.
Podrazumeva se da đaci imaju u tom slučaju i odgovornost u donošenju odluka, a sve to maksimalno pozitivno utiče i na njihovu ličnost, ali i na komunikacijske veštine i naravno na kvalitet školovanja.
Šta je Savet roditelja?
Još jedan organ škole, koji je propisan zakonom jeste i Savet roditelja.
Članovi su predstavnici svakog odeljenja, svakog razreda konkretne škole, a koji treba da zastupaju zajedničke stavove.
Jednostavno rečeno, Savet roditelja ima za cilj da zastupa apsolutno sve roditelje ili staratelje učenika u komunikaciji sa konkretnom privatnom ili državnom osnovnom ili srednjom školom.
Naravno da srednja medicinska i IT gimnazija Kragujevac ima vrlo uspešno saradnju sa članovima Saveta roditelja, te da svi zajedno aktivno uzimaju učešće u radu ove škole, a na prvom mestu sa ciljem poboljšanja kvaliteta nastave.
Koja je uloga Učeničkog parlamenta i saveta roditelja?
Kao što je već pomenuto, jasno je da su u pitanju zakonom propisani organi, odnosno školske institucije.
I Učenički parlament i Savet roditelja najpre služe za poboljšanje komunikacije između škole, sa jedne strane i đaka, odnosno njihovih roditelja ili staratelja, sa druge.
Aktivno učešće imaju i jedni i drugi u radu škole i to svako prema zakonom propisanim pravilima.
Osnovna svrha postojanja i Saveta roditelja i Učeničkog parlamenta jeste da svi budu uključeni u rad konkretne obrazovne institucije, a sa ciljem poboljšanja kvaliteta školovanja, na prvom mestu.
Dakle, primer koji daje srednja medicinska i IT gimnazija u Kragujevcu je odličan, zato što u okviru te škole ne funkcioniše samo Savet roditelja, već i Učenički parlament, a što nije slučaj baš u svakoj osnovnoj ili srednjoj školi, bez obzira da li je ona državna ili privatna. Tako unapređuju kvalitet obrazovanja, te i đaci, ali i njihovi roditelji, odnosno staratelji imaju pravo da aktivno učestvuju o radu škole. Na taj način je i sasvim jasno stavljeno do znanja da je ovoj obrazovnoj instituciji na prvom mestu zaista učenik i kvalitet njegovog školovanja.